21.06.2024

instalacja-klienta

INSTALACJA KLIENTA SOLFINITY POKAZUJE, JAK MAGAZYNY ENERGII ZWIĘKSZAJĄ BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE

Instalacje PV wyposażone w magazyny energii przestają być już rzadkością. Na maksymalizację autokonsumpcji i poprawę bezpieczeństwa energetycznego decyduje się coraz więcej osób. Za przykład nowoczesnego i kreatywnego rozwiązania hybrydowego może posłużyć inwestycja w gminie Wieliszew, która jest wyposażona w komponenty od producentów Victron, Pylontech i Steca.

Magazynowanie energii – inwestycja w bezpieczeństwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że w 2022 roku zostanie uruchomiona czwarta edycja programu Mój Prąd, która ma być wsparciem dla prosumentów chcących rozpocząć magazynowanie energii wyprodukowanej przez elektrownię fotowoltaiczną.

Zastosowanie magazynu energii w instalacji pozwala zwiększyć autokonsumpcję oraz jest bardzo dobrym zabezpieczeniem zarówno dla firm, jak i odbiorców indywidualnych przed przerwami w dostawie zasilania z sieci elektroenergetycznej.

O takich inwestycjach najlepiej jest jednak mówić na podstawie już istniejących inwestycji, dlatego przedstawiamy przykład mikroinstalacji fotowoltaicznej jednego z klientów Solfinity.

Na jakie potrzeby odpowiada instalacja?

Omawiana instalacja o mocy 5 kW pracuje na dachu domu położonego w gminie Wieliszew i jest wyposażona w magazyn energii.

Posiadanie własnego magazynu energii z funkcją zasilania awaryjnego jest w tym przypadku wyjątkowo istotne, ponieważ nieruchomość znajduje się w okolicy, gdzie mieszkańcy borykają się z częstymi przerwami w dostawie prądu. Dla klienta taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna z uwagi na fakt posiadania systemu alarmowego, rekuperacji oraz kominka z płaszczem wodnym. Zasilanie tego ostatniego musi być zapewnione, ponieważ w przypadku jego braku może nastąpić wzrost ciśnienia wody w instalacji prowadzący w krytycznym przypadku do jej uszkodzenia. Skutki mogą być groźne nie tylko dla mienia, ale również dla zdrowia domowników.

Większa niezależność energetyczna to również wygoda i komfort, ponieważ zasilanie awaryjne zapewnia funkcjonowanie wentylacji mechanicznej (rekuperacja), bramy wjazdowej, routera i innych istotnych urządzeń elektrycznych.

Czas zasilania awaryjnego jest dodatkowo wydłużony dzięki energii płynącej z instalacji fotowoltaicznej, której to działanie umożliwiają inwertery Victron Energy. System przechodzi wówczas w tryb pracy wyspowej off-grid, przy sprzyjającej pogodzie zapewniając nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej.

Inwestycja oparta o sprawdzone komponenty

Obecnie elektrownia fotowoltaiczna jest wyposażona w trzy inwertery z ładowarką Multiplus II 48/5000/70-48 marki Victron Energy, które zarządzają pracą baterii, a ich łączna moc pozorna wynosi 15 kVA, a szczytowa aż 30 kVA. Z kolei energia elektryczna wyprodukowana przez panele jest konwertowana z wykorzystaniem trzech jednofazowych inwerterów firmy Steca o mocy znamionowej 1,5 kW każdy.

Całą instalację dopełnia bank akumulatorów, na który składają się trzy baterie LFP (LiFeP04) Pylontech US3000C o pojemności 3,3 kWh każdy. Energia z akumulatorów litowo-jonowych o nominalnej pojemności 10 kWh zużywana jest na dwa sposoby. Połowa jest przeznaczona na autokonsumpcję, czyli zasilenie odbiorów po zachodzie słońca, kiedy instalacja PV nie pracuje. Pozostałe 5 kWh są natomiast przechowywane na wypadek przerwy w dostawie zasilania, co z punktu widzenia inwestora jest kwestią wyjątkowo istotną, ponieważ jego nieruchomość znajduje się na obszarze, gdzie takie sytuacje zdarzają się kilka razy w miesiącu.

Bezpieczne korzystanie z pompy ciepła

Za ogrzewanie odpowiedzialna jest powietrzna pompa ciepła typu split, która jest wyjątkowo wrażliwa na nagłe wyłączenia. Z tego powodu urządzenie zostało skonfigurowane ze sterownikiem Victron Venus GX posiadającym zestyk bezpotencjałowy pozwalający na powolne i bezpieczne wyłączenie pompy. Jej podtrzymanie z zasilania awaryjnego byłoby niekorzystne z uwagi na jej energochłonny charakter pracy.

Dodatkowo działanie pompy zostało zoptymalizowane w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki systemowi Smart Home urządzenie włącza się w godzinach przedpołudniowych i wyłącza się po zachodzie słońca, czyli w czasie najwyższych temperatur powietrza uzyskując w ciągu doby maksymalny współczynnik wydajności COP. Ponadto to rozwiązanie maksymalizuje bezpośrednią  konsumpcję energii z paneli PV i przynosi realne oszczędności finansowe.

Plany na przyszłość

W najbliższym czasie inwestor planuje rozbudowę elektrowni fotowoltaicznej do 14 kW wykorzystując inwertery fotowoltaiczne Hypontech i moduły marki Sunpower.

Dzięki zastosowaniu dodatkowych paneli w jeszcze większym stopniu zmaksymalizuje swoje bezpieczeństwo energetyczne i zapewni potrzeby ładowania auta elektrycznego.

Po rozbudowaniu instalacji o dodatkowe panele inwestor planuje również skalowanie swojego magazynu energii.

Magazynuj energię z Solfinity

Instalacja jest dobrym przykładem na to, jak zastosowanie hybrydowych rozwiązań może podnieść bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa domowego, nawet w obliczu problemów z okresowymi przerwami w dostawie napięcia z sieci elektroenergetycznej. Magazyny energii w połączeniu z instalacją PV dają również realne zyski wynikające z maksymalizacji autokonsumpcji i są doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd, co jest wyjątkowo istotną zaletą w obliczu podwyżek cen energii.

Planujesz zastosować taką technologię u jednego ze swoich klientów? W ofercie Solfinity znajdziesz szeroki wybór falowników hybrydowych, akumulatorów oraz modułów monitorujących.

żywotność_baterii

Magazyn energii to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych i firm pragnących obniżyć rachunki za energię elektryczną. Oto wszystko, co warto wiedzieć, aby maksymalnie wykorzystać inwestycję w magazyn energii.

magazyn_energii

W ostatnich latach magazyny energii w Polsce zyskały na popularności, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, unijnych wytycznych oraz dofinansowań. Aby lepiej zrozumieć, jak działa magazyn energii...

moj-prad-6_0

Ponad 500 tysięcy instalacji PV powstało w Polsce z dofinansowaniem w ramach pięciu edycji Mojego Prądu. Wkrótce będzie ich więcej. Wprawdzie budżet Mojego Prądu 6.0 nie jest wyższy od poprzednich, ale same zasady naboru pozostały jasne i przejrzyste.

blok_big__1_

Energia odnawialna, w szczególności fotowoltaika, staje się coraz bardziej popularna wśród różnych sektorów, w tym również w budynkach publicznych. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne przynosi szereg korzyści ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.