Zabezpieczenia DC
Najważniejsze zadanie zabezpieczenia DC polega na bezpiecznym rozłączeniu obwodu DC, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zabezpieczenia DC wykorzystuje się, aby odciąć prąd stały w niektórych przypadkach — podczas awarii lub konserwacji. Instaluje się je na poziomie paneli fotowoltaicznych, ale mogą też znaleźć się w okolicy falownika.
Znaczenie zabezpieczeń DC w fotowoltaice
Znaczenie zabezpieczeń DC w fotowoltaice jest bardzo duże. W ogromnej mierze zależy od nich bezpieczna praca instalacji fotowoltaicznej. Jako że systemy PV generują prąd stały o wysokim napięciu, istnieje szereg zagrożeń, które mogą wywołać. Najczęściej jest to łuk elektryczny powstający przy odłączaniu obwodów pod obciążeniem. Wybierając odpowiednie zabezpieczenie DC, zminimalizujemy to zagrożenie, chroniąc użytkowników i sprzęt.
Jakie są rodzaje zabezpieczeń DC?
Dostępne są wyłączniki nadprądowe (DC MCB), niezbędne w ochronie przed przeciążeniami i zwarciami. Jak wiemy, w systemach fotowoltaicznych prąd może osiągać wysokie wartości. Jeśli jest on nadmierny, wyłączniki automatycznie odłączą obwód. Innym typem są bezpieczniki DC — proste, ale zarazem bardzo skuteczne. W systemach PV można je umieścić na poziomie paneli słonecznych, jak również na wejściu falownika. Kolejnym rodzajem są ochronniki przepięciowe (DC SPD), chroniące instalację przed nagłymi wzrostami napięcia, na przykład wywołane przez uderzenie pioruna. Dostępne są też wyłączniki izolacyjne (DC isolators). Umożliwiają one bezpieczne odłączenie całości lub części instalacji od źródła zasilania. Przydaje się to podczas konserwacji i napraw.
Jak widać, wszystkie rodzaje zabezpieczeń DC są ważne. Każdy z nich znajdziemy w ofercie Solfinity. Niezależnie od typu, mają one absolutnie kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i niezawodnego działania całego systemu. Odpowiednio dobrane i zainstalowane minimalizują ryzyko awarii, zwiększając jednocześnie trwałość instalacji.