21.06.2024

jak-oszczedzic

JAK OSZCZĘDZAĆ PRĄD? PODWYŻKI CEN ENERGII A OSZCZĘDNOŚCI Z FOTOWOLTAIKI

Ceny energii elektrycznej w Polsce rosną, a skutki tych podwyżek dotkną zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firmy. Nie trzeba jednak czekać obojętnie na pogorszenie się koniunktury. Warto już dziś przeprowadzić konkretne inwestycje i modernizację swojego domu lub zacząć produkować własną energię.

Droga energia to problem nie tylko polski, ale i ogólnoświatowy. Jego przyczyn należy szukać w wysokich cenach surowców. Jeszcze wiosną ubiegłego roku za tonę węgla trzeba było zapłacić ok. 50 dolarów. Dziś (w styczniu 2022 roku) jest ona dwukrotnie droższa. Ta sytuacja jest szczególnie dotkliwa dla polskiej gospodarki, która jest oparta o pozyskiwanie energii pochodzącej ze spalania tego pierwiastka.

Co więcej, mimo jesiennej przeceny ceny gazu ziemnego wciąż są bardzo wysokie, a ropa naftowa zaczęła drożeć po grudniowych spadkach osiągając cenę niemal 80 dolarów za baryłkę.

Przyczyn tych intensywnych wzrostów należy szukać w dynamicznym odbiciu gospodarczym po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Z pewnością wpływ na nie mają również ograniczenia w podaży gazu ziemnego z Rosji oraz ceny emisji CO2, które w 2021 roku wzrosły z 30 do prawie 90 euro za tonę.

Podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych

Te wszystkie czynniki przekładają się na wyższe rachunki za prąd u odbiorców indywidualnych. W grudniu 2021 roku zostały one przypieczętowane przez prezesa URE, który zatwierdził nowe taryfy dla największych spółek obrotu energią. Na mocy tej decyzji energia elektryczna w 2022 roku podrożeje średnio o 24%.

Skala wzrostu zostanie nieco zredukowana przez obniżkę podatku VAT, jednak jest to rozwiązanie krótkoterminowe, zaplanowane na pierwsze miesiące 2022 roku. W jeszcze gorszej sytuacji są konsumenci, dla których najważniejszym surowcem jest gaz ziemny. W ich przypadku należy spodziewać się podwyżek o ponad 50%. 

Podwyżki energii dla firm – jak je oszacować?

Wysokie ceny prądu to także problem przedsiębiorców. Należy pamiętać, że z uwagi na inny profil konsumencki rachunki za energię dla właścicieli firm już dziś są wyższe. Ta dysproporcja w najbliższym czasie będzie jeszcze poważniejsza. Według ekspertów podwyżki cen prądu w 2022 roku mogą sprawić, że faktury za energię wzrosną o kilkadziesiąt procent w porównaniu do zeszłego roku.

Niestety od rosnących kosztów będzie bardzo trudno uciec. Istnieje możliwość zmiany sprzedawcy energii, ale wszystkie największe zakłady energetyczne prezentują wspólne stanowisko - w najbliższym czasie będą sprzedawały prąd drożej.

Zainwestuj w nowoczesne sprzęty z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd

W obliczu rosnących cen prądu odbiorcy mogą zdecydować się na oszczędności m.in. poprzez inwestycje w sprzęty RTV i AGD, które wyróżniają się większą energooszczędnością.

Okazuje się, że taka modernizacja to inwestycja, która zwróci się nawet po kilku latach. Za przykład może tu posłużyć lodówka. Takie urządzenie, które zostało zakupione kilkanaście lat temu, konsumuje rocznie nawet 1000 kWh energii. Dla porównania najnowszy sprzęt klasy A++, który można kupić za ok. 2 tysiące złotych zużywa ok. 250 kWh. Przy obecnych uśrednionych cenach ok. 0,70 złotych/1 kWh konsument może w 12 miesięcy oszczędzić ok. 500 złotych, co oznacza, że taki zakup zwróci się w ok. 4 lata.

Ogrzewanie elektryczne? Warto zainwestować w termomodernizacje

Mieszkańcy domów ogrzewanych dzięki energii elektrycznej mogą również pomyśleć o termomodernizacji. Należy pamiętać, że ciepło „ucieka” nie tylko przez okna i drzwi, ale również przez ściany. Według szacunków wymiana okiennic czy ocieplenie budynku pozwoli zmniejszyć jego utratę nawet o 20% w porównaniu do stanu sprzed prowadzonych prac. Warto również pomyśleć o przebudowie systemu wentylacyjnego na taki z rekuperatorem.

Dobór odpowiedniej taryfy

Prąd nie zawsze kosztuje tyle samo. Wybierając odpowiednią taryfę, można dostosować swoją konsumpcję energii do stylu życia. Oczywiście najpopularniejszą opcją dla gospodarstw domowych wciąż jest G11, przy której odbiorca płaci tyle samo niezależnie od pory dnia.

Właściciele domów mogą jednak przejść na taryfę G12 oraz G12w. W takim wypadku ci pierwsi będą  płacić za prąd mniej w godzinach od 22:00 do 6:00 rano oraz między 13:00 i 15:00. Natomiast drudzy mogą liczyć na niższe opłaty w weekendy.

W ten sposób zoptymalizować swoje koszty mogą również przedsiębiorcy, którzy mają do wyboru taryfy C11/C21, C12a/C22a oraz C12b/C22b. W tej pierwszej podobnie jak przy G11, odbiorca płaci tyle samo przez całą dobę. Przy drugiej prąd jest droższy w godzinach szczytu, czyli między 6:00 i 13:00 rano oraz w godzinach 15:00-22:00. Ostatnia to dwustrefowa taryfa operująca w tych samym okresie, co G12.

Fotowoltaika – oszczędności na wszystkim?

Osoby chcące oszczędzić na rachunkach za prąd mogą również produkować go sami. Odpowiednio zaprojektowana i dopasowana elektrownia fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dla czteroosobowej rodziny. Koszt takiej inwestycji zależy od bardzo wielu zmiennych m.in. wielkości elektrowni, jakości komponentów oraz tego czy została wzbogacona o magazyn energii. Można jednak założyć, że przeznaczone na ten cel środki zwrócą się prosumentowi w około 7 lat przy aktualnym systemie rozliczeń.

Dodatkowo, właściciele własnych paneli PV mogą (w ramach ulgi termomodernizacyjnej) odliczyć ich zakup od podatku. Ponadto, zarówno rząd, jak i samorządy regularnie uruchamiają programy, za pomocą których można otrzymać znaczne dofinansowania na fotowoltaikę i przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Rosnące zainteresowanie tymi technologiami sprawia, że również instytucje finansowe coraz chętniej udzielają kredytów na zakup tych urządzeń lub oferują ich leasing.

Rok 2022 z pewnością będzie trudny dla portfeli zarówno przedsiębiorców oraz odbiorców indywidualnych. Jednak przeprowadzając odpowiednie inwestycje, można skutecznie obniżać swoje rachunki za energię.  

żywotność_baterii

Magazyn energii to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych i firm pragnących obniżyć rachunki za energię elektryczną. Oto wszystko, co warto wiedzieć, aby maksymalnie wykorzystać inwestycję w magazyn energii.

magazyn_energii

W ostatnich latach magazyny energii w Polsce zyskały na popularności, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, unijnych wytycznych oraz dofinansowań. Aby lepiej zrozumieć, jak działa magazyn energii...

moj-prad-6_0

Ponad 500 tysięcy instalacji PV powstało w Polsce z dofinansowaniem w ramach pięciu edycji Mojego Prądu. Wkrótce będzie ich więcej. Wprawdzie budżet Mojego Prądu 6.0 nie jest wyższy od poprzednich, ale same zasady naboru pozostały jasne i przejrzyste.