21.06.2024

dofinansowanie

DOFINANSOWANIE NA FOTOWOLTAIKĘ A LEASING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH - CO JEST LEPSZE DLA FIRM?

Podwyżki cen prądu w 2022 roku są już przesądzone i obejmą nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i firmy. Z tego powodu inwestycja w OZE jest jeszcze bardziej opłacalna niż wcześniej. Zwłaszcza, że przedsiębiorcy mogą skorzystać zarówno z rządowych dofinansowań, jak i z szerokiej oferty leasingu paneli fotowoltaicznych.

Dofinansowania na fotowoltaikę dla firm – kto może skorzystać?

Rządowe dofinansowania wspierają rozwój fotowoltaiki już od kilku lat, napędzając rynek OZE. Prosumenci indywidualni mogą liczyć na Mój Prąd, którego trzecia edycja dobiegła końca w październiku. Wciąż trwa program Energia Plus, dzięki któremu właściciele firm mogą ubiegać się o dofinansowanie, a podstawową formą wsparcia jest preferencyjna pożyczka udzielana nawet na 15 lat o oprocentowaniu nieprzekraczającym 1,5%. Tą drogą inwestorzy uzyskają kilkadziesiąt milionów złotych. Na wniosek pożyczkobiorcy  po zakończeniu inwestycji 10% wartości kredytu może zostać umorzone, pod warunkiem, że będzie to mniej niż milion złotych.

Niestety należy się spieszyć, ponieważ wnioski można składać tylko do 17 grudnia pod tym adresem. Koordynatorem Energii Plus jest NFOŚiGW.

Agroenergia oraz ulga inwestycyjna 

W lipcu 2021 roku został uruchomiony program Agroenergia, który skierowany jest do rolników. Pierwsza część tego programu objęła dofinansowania w biogazownie rolnicze oraz elektrownie wodne o mocy nie większej niż 500 kW.

W październiku bieżącego roku wystartowała druga część Agroenergii, która przypomina Mój Prąd. Każdy rolnik może otrzymać dzięki niej nawet 15 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji dla instalacji OZE o mocy 10-30 kW, większe elektrownie (30-50 kW) zostaną dofinansowane kwotą 25 tysięcy złotych. Budżet całego programu wynosi 200 milionów złotych.

Wszystkie szczegóły programu i instrukcja składania wniosków znajduje się pod tym adresem.

Prawo pozwala również na skorzystanie z ulgi inwestycyjnej dla rolników, którzy po wybudowaniu instalacji PV mogą odliczyć od podatku 25% udokumentowanych poniesionych kosztów. Odpisu można dokonać nawet przez 15 lat, ale pod warunkiem, że inwestor nie skorzystał wcześniej z żadnego innego programu.

Regionalne programy dofinansowań

Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają również programy regionalne. Specjalną ofertę przygotowało warszawskie Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, które oferuje dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych mieszkańcom stolicy. Dostępne środki zostały przygotowane zarówno dla podatników indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, osób prawnych czy wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych. Na konta inwestorów może wpłynąć nawet 15 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 1,5 tysiąca złotych za każdy zainstalowany kilowat liczony z mocy paneli PV.

Wsparcie finansowe obejmuje wszystkie nieruchomości zlokalizowane na terenie miasta pod warunkiem, że nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy. Wnioski można składać do 31 marca 2022 roku zarówno osobiście w Urzędzie Miasta oraz na stronie Moja Warszawa.

Wsparcie instytucji finansowych 

Z ramienia Programu Operacyjnego Inteligentnego Rozwoju realizowana jest gwarancja Biznesmax. Rozwiązanie to polega na bezpłatnym zabezpieczeniu kredytu na inwestycje ekologiczne. Gwarantem udzielonej pożyczki jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który spłaci za kredytobiorcę zobowiązania w razie problemów finansowych. Takie zabezpieczenie może objąć 80% przyznanej kwoty, ale nie więcej niż 2,5 miliona euro. Umowa może być podpisana nawet na 20 lat.

Lista instytucji finansowych udzielających takich zabezpieczeń znajduje się tutaj.

Więcej pieniędzy dla inwestorów w 2022 roku

Inwestorzy, którzy nie skorzystali z żadnych dofinansowań w roku 2021, będą mogli to zrobić w nadchodzących miesiącach. Dzięki dodatkowym środkom z Funduszu Modernizacyjnego budżet Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zostać podniesiony do 9,2 miliarda złotych. 

Leasing na fotowoltaikę – czy opłaca się firmom? 

Jeśli inwestor nie chce przeznaczać dużych środków finansowych na instalację PV, ma również możliwość leasingu paneli fotowoltaicznych. W ciągu ostatnich kilku lat wszystkie największe banki wprowadziły tego typu usługę do swojej oferty.

Wiele instytucji przeprowadzi kalkulację wstępną oraz dopasuje zarówno ratę, jak i umowę pod możliwości każdego prosumenta. Z odpowiednio przygotowaną ofertą, miesięczna opłata za użytkowanie paneli będzie niższa od oszczędności, jakie płyną z pracy instalacji.

Obecnie istnieją trzy możliwości leasingowania modułów PV:

  • Leasing operacyjny oparty na podobnych zasadach, jak w przypadku świadczenia takich usług przez dealerów samochodowych. Cechuje się on niskim wkładem początkowym, a przedmiot umowy (w tym wypadku panele) są własnością instytucji finansowej do momentu spłacenia ostatniej raty. Po tym czasie sprzęt zostaje wykupiony przez leasingobiorcę.
  • Wykup nie jest konieczny w przypadku leasingu finansowego. W tej sytuacji wpłata początkowa jest wyższa, ale inwestor zostaje właścicielem urządzeń od razu po wygaśnięciu umowy.
  • W ofercie firm można znaleźć również pożyczkę leasingową, której zasady działania przypominają zwykły kredyt bankowy z tą różnicą, że pożyczkodawcą nie jest instytucja finansowa, ale firma leasingowa. Z tego powodu warunki uzyskania kredytu są zazwyczaj prostsze.

Fotowoltaika dla firm – jak wygląda rozliczenie? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami systemu rozliczeń dla prosumentów. Obecnie nadwyżki wyprodukowanej energii są przesyłane do sieci elektroenergetycznej, która jest tam przechowywana przez 12 miesięcy. Inwestor może ją odebrać, kiedy produkcja z paneli PV jest niższa i nie zaspokaja bieżących potrzeb. Jedynym kosztem, który ponosi właściciel paneli PV jest utrata części przesłanej energii. W przypadku instalacji o mocy do 10 kW jest to 20%. Posiadacze większych elektrowni słonecznych muszą liczyć się ze stratą 30% produkcji.

Ten system przestanie jednak istnieć w najbliższych miesiącach. Według założeń rządu nadprodukcja ma być sprzedawana do sieci po cenach ustalonych przez URE. Do życia mają zostać powołani również agregatorzy, którzy będą skupować energię wyprodukowaną przez instalacje PV i odsprzedawać ją innym odbiorcom energii elektrycznej po cenach korzystniejszych od aktualnych cen rynkowych.

Prace nad nowym systemem wciąż trwają. W Solfinity będziemy na bieżąco informować o wszystkich ustaleniach rządu w tej sprawie.

Dofinansowanie na fotowoltaikę a leasing paneli fotowoltaicznych – co jest lepsze dla firm?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Z całą pewnością oba rozwiązania mają konkretne zalety. Skorzystanie z rządowego lub regionalnego programu oznacza zwrot części poniesionych kosztów lub kredyt na bardzo korzystnych warunkach. W takiej sytuacji inwestor jest właścicielem swojej instalacji od samego początku.

Inaczej jest w przypadku leasingu, ponieważ tutaj prawnie panele należą do leasingodawcy do momentu spłacenia ostatniej raty. Takie rozwiązanie pozwala jednak m.in. na posiadanie mniejszego kapitału w momencie decyzji o montażu fotowoltaiki w swojej firmie, ponieważ opłata wstępna jest znacząco niższa od wartości całej elektrowni.

Niezależnie od decyzji i wyboru sposobu finansowania, inwestycja w pozyskiwanie energii ze słońca jest korzystna dla firmy, ponieważ pozwala na obniżenie rachunków za prąd, co w obliczu podwyżek cen jest doskonałym posunięciem.

żywotność_baterii

Magazyn energii to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych i firm pragnących obniżyć rachunki za energię elektryczną. Oto wszystko, co warto wiedzieć, aby maksymalnie wykorzystać inwestycję w magazyn energii.

magazyn_energii

W ostatnich latach magazyny energii w Polsce zyskały na popularności, głównie za sprawą dynamicznego rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, unijnych wytycznych oraz dofinansowań. Aby lepiej zrozumieć, jak działa magazyn energii...

moj-prad-6_0

Ponad 500 tysięcy instalacji PV powstało w Polsce z dofinansowaniem w ramach pięciu edycji Mojego Prądu. Wkrótce będzie ich więcej. Wprawdzie budżet Mojego Prądu 6.0 nie jest wyższy od poprzednich, ale same zasady naboru pozostały jasne i przejrzyste.